Faydalı Bilgiler

Vize nedir?

Bir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte ülkeler arasındaki kararlar doğrultusunda şahsın kendine ait pasaportuna yada yerine geçebilecek diğer bir belgeye,gideceği ülkenin temsilciliği (Konsolosluk, Büyükelçilik.. vb.) tarafında verilen izin belgesidir.

Vizeler;

Turistik, ticari, tedavi, sanatsal faaliyet, staj veya öğrenim gibi birçok amaç ile alınır ve süresi verilen makam tarafından, ziyaretin amacına göre saptanır

Transit vize;

Kişiler çıkış yaptıkları ülkeden ikinci bir ülke üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapacaklarsa ve bu geçiş esnasından ikinci ülkenin gümrük sahasından ayrılacaklarsa, ülkeler arası anlaşmaya göre ikinci ülkeden üçüncü ülkeye geçiş için alınan vize “Transit Vize” dir.

Vize özelliği;

AVUSTURYA, BELÇİKA, FRANSA, ALMANYA, YUNANİSTAN, İTALYA, LÜKSEMBURG, HOLLANDA, PORTEKİZ, İSPANYA, DANİMARKA, FİNLANDİYA, İZLANDA, NORVEÇ, İSVEÇ, MALTA, LETONYA, LITVANYA, ESTONYA, İSVIÇRE, POLONYA

Yukarıdaki 21 Schengen ülkesinin herhangi birinden alacağınız vizeyle, diğer Schengen ülkelerine de seyahat gerçekleşebilirsiniz. Bunun için vizeyi aldığınız ülkeden Schengen alanına giriş yapmalı yada Schengen alanında asıl varış yerinizi hedeflediğiniz ülkeden giriş yapmalısınız (Vize Kullanım Kuralları) Sınır polislerinin isteği, yolcunun gideceği ülkenin konsolosluğundan vize alarak Schengen alanını ziyaret etmesidir.

Multiple;

Çok giriş çıkış ( Vizenin bitiş Tarihine kadar geçerli )

Single;

Tek giriş çıkış ( Bir kere kullanılabilir. Vizenin bitiş tarihi geçmemiş bile olsa 2.çıkış yapılamaz.)

  • TRANSİT VİZE (HAVAYOLU)
  • TRANSİT VİZE (KARAYOLU)
  • KISA SÜRELİ KALIŞ (3 AY VEYA DAHA AZ)
  • UZUN SÜRELİ KALIŞ (6 AY VEYA DAHA FAZLA)

Vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler ;

Vize başvurularında, beyaz zemin üzerinde ve son 6 ay içinde çekilmiş resimlerin asılları gerekmektedir. (Renkli fotokopi vb. kabul edilmemektedir.)

Başvurularda istenen seyahat sigortası 30,000 euro limitlidir. Yurtdışı çıkışlarda sigorta belgesinin pasaportla beraber bulundurulması gerekmektedir.

Daha önce schengen vizesi olmayan ve ilk defa schengen vizesi alacak olan yolcuların, müracaatta hazır bulunmaları lüzum etmektedir (Parmakizi Kaydının açılması maksatlı).

Pasaportun Geçerli Olması İçin Gereken Özellikler;

• Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması,
• Vizenin basılacağı vize sayfalarının boş olması,
• Pasaport hamili tarafından imzalanmış olması,

Önemli uyarı : Vize bilgi sayfaları konsolosluklardan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır.