17 Apr 2015
April 17, 2015

Pasaport alacaklar dikkat!

0 Comment

pasaport

Nüfus ve vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nce yürütülen işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerinden ‘müracaat randevusu’ alınması gerekmektedir.  Pasaport temin edebilmek için randevular,  https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) üzerinden alınabilmektedir.

* Yurtdışında ise konsolosluklar aracılığıyla pasaport müracaatınızı yapabilirsiniz.

  T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,

• Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,

• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,

• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)

• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda ibrazı gerekmektedir.)

2017/9962 sayılı İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil) Verilmesine İlişkin Karar’da belirtilen şartları taşımak suretiyle Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüklerince onaylanmış talep formu ile başvuru yapanlara düzenlenmektedir.

Bu karar uyarınca hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eş ve çocuklarına hususi damgalı pasaport verilmemektedir.

Pasaport müracaatıyla ilgili daha detaylı bilgi için; www.nvi.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz…

Leave a Reply