Pasaport İşlemleri

PASAPORT RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Pasaport için randevu işlemleri artık nüfus müdürlükleri tarafından yapılıyor. Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli olacak. Randevu alacak vatandaşlar ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya ‘randevu.nvi.gov.tr‘ internet adresinden işlemleri için kolayca randevu alabilecek.

PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yeni düzenleme ile birlikte 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren nüfus müdürlükleri pasaport başvurularını kabul etmeye başlamış olup umuma mahsus (bordo) pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlar; kendilerine en yakın il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunarak işlemlerini yapabilirler. Yeşil pasaport veya hizmet pasaportu için başvurular il nüfus müdürlüklerine yapılır. Başvurusu tamamlanan pasaportlar; tanzim merkezinde düzenlendikten sonra başvuru sahibinin adresine 7 – 10 gön içinde PTT ile teslim edilmektedir.

PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?
UMUMA MAHSUS PASAPORT (BORDO)

-TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)

-2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm).

-Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.

-Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır.

-Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır.

-Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır.

-Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

-Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Defter Bedeli, çoğu banka tarafından ve Vergi Dairesi veznesine yatırılabilmektedir.

-Pasaport Harç Bedeli Makbuzu. Vergi tahsil alındısının “MÜKELLEF” yazılı birinci suretine “TAHSİL EDİLMİŞTİR” kaşesi ile banka görevlisinin“ISLAK İMZASININ” bulunması gerekmektedir. Dekont müracaat esnasında ibraz edilecektir. İnternetten bu hesaba havale veya EFT yapılsa bile bankalardan bizzat makbuz alınması gerekmektedir.